Student Union
The largest student organization in school managed by student officials who are selected through open election once a year by all students.

Houses
All students are assigned to one of the four Houses randomly when they are admitted to the school. The Houses are named after the four Archangels in the Bible.
- Gabriel (Green)
- Michael (Yellow)
- Raphael (Red)
- Uriel (Blue)


IT Student Support Team
A student organization responsible for providing IT support for students' learning and communicating with other educational ICT organisations in Hong Kong .

Prefect Team
Formed by outstanding student leaders for maintaining student discipline and setting role models for students.

Big Brothers and Sisters
A student team consists of senior form students, which is to provide help and guidance to junior form students in aspects of their everyday learning and adaptation to secondary school life.

English Team
A team composed mainly of senior form students for helping to create an English-rich learning environment in school and enhance students' interest in English learning.

Extra-curricular Activities

 

There are over 30 clubs and school teams for students to participate.

 

ECA Leadership Training
To introduce activities for training student leaders, providing outlines of the programmes and photos of the activities in previous years.

Clubs

Interest Clubs

Seal Engraving

Art

Gardening

Home Management

Pro. Table Soccer

Handicraft

Press

Radio Contol Helicopter

Scrabble

 

Service Clubs

St. John

Boy Scouts

Girl Guides

CYC

The Boy's Brigade

 

 

 

Sport Clubs

Sport Climbing

Chess

Squash

Hiking

Shuttlecock

 

 

 

Academic Clubs

Liberal Studies

Putonghua

English

Computer

Chinese Culture

Literature

Economics

Library

Current Affairs

BAFS    

 

 

Religious Clubs

Christian Fellowship

 

 

Religious Clubs

Christian Fellowship

 

 

Award Clubs

The Hong Kong Award for Young People

 

 

School Teams

Football (Boys: A,B,C; and Girls )

Orchestra

Basketball (Boys and Girls: A,B,C)

Junior Form Mathematics
Senior Form Mathematics

Volleyball (Boys and Girls: A,B,C)

Chinese Debate Team
English Debate Team

Athletics (Boys and Girls: A,B,C)

Dance Team

Handball (Boys and Girls: A,B,C)

Drama (English and Chinese)

Badminton (Boys and Girls: A,B,C)

Chan Young Singers

Table Tennis (Boys and Girls: A,B,C)

Technology & Innovation

Swimming (Boys and Girls: A,B,C)

 

 

Servicing Student Organisations

Student Union

Houses

IT Student Support Team

English Team

English Ambassadors

Prefect Team

BBS

Student Librarian